Jak przebiega leczenie alkoholizmu?

Nie da się ukryć, że alkoholizm jest jednym z najpowszechniej występujących rodzajów uzależnień. Często jest on nawet nazywany chorobą XXI wieku. Nie oszukujmy się, dostęp do alkoholu w obecnych czasach jest niezwykle prosty, a życie w ciągłym stresie i pod presją sprawia, że coraz częściej to właśnie dno butelki, staje się dla nas jedynym rozwiązaniem. Jednak w momencie, kiedy nasze codzienne myśli i rutyna zaczynają obracać się wokół kieliszka, wówczas nie ma innego rozwiązania, jak zwrócenie się po pomoc. Alkoholizm to uzależnienie, które atakuje niezwykle podstępnie i zdradliwie. Wobec tego jak wygląda jego leczenie?

Leczenie alkoholizmu- podstawowe informacje

Leczenie alkoholizmu Katowice, czy w każdym innym mieście jest procesem, który składa się z trzech głównych etapów. Można więc wyróżnić:

  • detoks alkoholowy- jest to pierwszy etap, kiedy to przerywa się ciąg picia, a także specjaliści pomagają walczyć ze skutkami odstawienia alkoholu. Często uważa się, że to właśnie ten etap dla wielu alkoholików jest najbardziej uciążliwy. Pojawia się bowiem szereg objawów, którym muszą oni stawić czoło.
  • terapia właściwa- to pierwszy etap leczenia, który odbywa się bezpośrednio po detoksie. Jest to moment, w którym uświadamia się pacjentom rangę problemu, a także stara się im pokazać właściwą drogę do wyrwania się ze szpon nałogu. W zależności od predyspozycji i zaangażowania alkoholików, etap ten może trwać miesiąc, ale może też znacznie przeciągnąć się w czasie.
  • terapia podtrzymująca- jest to leczenie, które odbywa się już po opuszczeniu ośrodka. Zwykle przyjmuje ono formę spotkać w grupach wsparcia. Ma ono na celu nauczenie alkoholika radzenia sobie w sytuacjach, w których musi on stawić czoło różnorodnym pokusom, a także musi na nowo odnaleźć się w społeczeństwie.

Efekty leczenia alkoholizmu nie są jednak zależne od samej terapii. Niezbędne są również chęci i zaangażowanie osoby uzależnionej, co do wytrwania w trzeźwości.

Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Kraków, czy też w każdym innym mieście jest często ostatnią deską ratunku dla uzależnionych. Trafiając tam, alkoholicy nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Są oni całkowicie odizolowani od toksycznej substancji, a terapia ma pomóc im w zrozumieniu problemu. Mogą tam liczyć na wsparcie i nowoczesne formy prowadzenia zajęć terapeutycznych, co z kolei może być jednym z wyznaczników sukcesu. Z pewnością leczenie w takim ośrodku przyspieszy powrót do „trzeźwej” rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *